PAŠNĀVĪBU NOVĒRŠANAS FORUMU “STĀSTI UN DZĪVO!”.

Tajos brīžos, kad sirds ir pilna emociju un galva – drūmu domu, cilvēks mēdz piedzīvot pretējas izjūtas – no vienas puses gribas ierauties sevī un nevienu nesatikt, bet no otras – gribas izstāstīt savu sāpi un nejusties vientuļam. Šīs pretrunas īpaši asas kļūst brīžos, kad problēma ir saasinājusies tiktāl, ka vienīgā izeja šķiet pašnāvība.

 

www.stastiundzivo.lv

2012 gadā Latvijā pašnāvību ir izdarījuši 233 cilvēki. Biedrība „Skalbes” jau 16 gadus nodrošina gan telefona, gan klātienes konsultācijas, lai palīdzētu cilvēkiem jebkurā krīzē un mazinātu risku izdarīt pašnāvību. Zinātniskie pētījumi rāda, ka daloties savās domās par pašnāvību, risks izdarīt pašnāvību, samazinās par 20-30%! Lai arī uz diennakts Krīzes tālruni ir zvanījuši 417 cilvēki ar pašnāvības domām vai plānu, mēs apzināmies, ka ne visi cilvēki jūtas gatavi atklāt notiekošo klātienes vai telefona sarunā. Cilvēki neuzdrošinās meklēt palīdzību un runāt, jo pašnāvības domas, piedzīvots pašnāvības mēģinājums vai tuva drauga, ģimenes locekļa pašnāvība, bieži vien ir tabu tēma – smags pārdzīvojums, kurā cilvēki var justies nesadzirdēti, nesaprasti, atstumti un izolēti. 

 

Tāpēc, lai paplašinātu iespējas saņemt atbalstu un informāciju, tiem, kam tas ir nepieciešams, šobrīd top jauns atbalsta forums pašnāvību novēršanai www.stastiundzivo.lv . Foruma mērķis ir mazināt cilvēka izolācijas izjūtu, sniegt un saņemt atbalstu no līdzcilvēkiem, ko visvieglāk ir izdarīt stāstot – stāstot par savu problēmu, savām domām un jūtām. Stāstot tiek pārrauta izolācijas un vientulības barjera, un kļūst vieglāk dzīvot. Turklāt foruma administrators sniegs nepieciešamo informāciju par citām pieejamajām palīdzības iespējām Latvijā. Ņemot vērā, ka daudzi emigrējušie latvieši saskaras ar valodas barjeru savās mītnes zemēs, tāpēc nevar saņemt pietiekamu atbalstu vai sev piemērotu atbalstu latviešu valodā, forums www.stastiundzivo.lv ir risinājums arī ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem un latviski runājošajiem cilvēkiem. Foruma realizāciju atbalsta ASV vēstniecība Latvijā, sagatavošanas darbu ietvaros atbalstot Neitana Stodžhila (Nathan Stodghill) vizīti Latvijā. Jauneklis ir piedzīvojis piecu tuvu cilvēku pašnāvības, kas ir pamudinājušas viņu izveidot atbalsta forumu www.thelivingmemoir.com . Savas vizītes laikā Latvijā viņš dalās pieredzē foruma izveidē un darbībā, lai mēs spētu radīt latvisko forumu www.stastiundzivo.lv kā draudzīgu un atbalstošu vidi ikvienam, kas nonācis grūtībās.