MĒS SAKĀM “NĒ!” VARDARBĪBAI

Kādēļ pasaulē un Latvijā tik daudz tiek runāts par vardarbību, īpaši par vardarbību pret bērniem un sievietēm? Kādēļ ir tik daudz spēcīgu organizāciju, arī Latvijā – biedrība „Skalbes”, resursu centrs sievietēm „Marta” – kas izglīto sabiedrību par vardarbību un atbalsta vardarbības upurus? Kādēļ tiek izstrādātas uzvedības maiņu programmas varmākām arī Latvijā?

Atbilde uz šiem jautājumiem ir vienkārša, bet ļoti skarba – tādēļ, ka vardarbība rada šausminošas sekas – izkropļotu un ievainotu ķermeni, attiecības, pašapziņu un dzīvi. Turklāt šīs sekas ietekmē ne tikai upuri, bet arī viņa bērnus un pat mazbērnus – jo tieši ģimenē mēs iemācāmies, kādas ir attiecības un kā tās veido.

Sievietes un bērni ir fiziski vājāki, tāpēc biežāk kļūst par vardarbības upuriem, uz kuriem varmāka (un tas ne vienmēr ir vīrietis) var demonstrēt savu varu, kontroli un spēku. Statistika nemainīgi liecina, ka katra trešā sieviete ir cietusi no vardarbības, trešdaļa no viņām – bērnībā (http://www.lm.gov.lv/upload/aktualitates/vardarbiba.pdf).

Vardarbība vienmēr atstāj sekas – emocionālajā un attiecību veidošanas sfērā, domāšanas un fizioloģiskajā sfērā, piemēram, pazemināts pašvērtējums, kas neļauj upurim atrast viņa spējām atbilstošu darbu, paaugstinātas spriedzes dēļ pazemināti uzmanības koncentrēšanās un domāšanas procesi, bailes veidot attiecības, biežas galvassāpes un ginekoloģiskas saslimšanas, izolētība no sabiedrības un atbalsta iespējām, utt.  Šīs graujošās sekas ir neatkarīgi no tā, vai agresoram bija labi vai slikti nodomi! Mīlestību, saticību, uzticēšanos nevar panākt ar vardarbību! (Vairāk par vardarbības sekām: http://www.vp.gov.lv/?id=527 ).

Vardarbība ir nekontrolēta agresija iepretim tai agresijai, kura piemīt ikkatram no mums, bet kuru mēs spējam kontrolēt, nenodarot pāri citam cilvēkam. Vardarbīga uzvedība ir nepieļaujama, tāpēc speciālisti ir izveidojuši speciālas uzvedības maiņas programmas, kurās ar speciālistu atbalstu varmākas mācās, kā atpazīt savu agresiju un dusmas, kā reaģēt savādāk – nevis uzreiz triekt dūri sejā, bet, piemēram, iet prom. Arī dūres ietriekšana sienā ir agresija, jo upuris tāpat izjūt bailes un pazemojumu. Arī Latvijā ir speciālisti, kuri strādā ar šīm programmām (vairāk informācijas var iegūt http://www.lm.gov.lv/news/id/6242). Savas dusmas, vajadzības un pretenzijas ikviens var iemācīties paust nevardarbīgā veidā!

Latvijas profesionālā boksa talants Mairis Briedis ir sabiedrībā izvēlēts vēstnieks par vardarbības pret sievietēm izskaušanu – jo biežāk izskanēs fakts, ka vardarbība ir nepieņemama rīcība, jo biežāk vardarbības upuri meklēs un saņems atbalstu, jo biežāk varmākas mācīsies un izvēlēsies citu veidu, kā būt attiecībās.

Atgādinām, ka diennakts Krīzes tālrunis būs darba gatavībā – aicinām ikvienu, kurš jūtas nomākts vai vientuļš, kurš cieš no vardarbības, zvanīt – mēs varam sniegt emocionālu atbalstu un informāciju par palīdzības iespējām. Tālruņi 67222922 un 27722292.

Papildu informācija par vardarbību ģimenē  http://www.zinisavastiesibas.lv/info_l09.htm

Jūsu biedrība “Skalbes”