Biedrība „Skalbes” aicina iedegt svecīti Pasaules pašnāvību prevences dienā – 10.septembrī

Biedrība „Skalbes”, atbalstot Starptautiskās Pašnāvību prevences asociācijas iniciatīvu, aicina ikvienu iedegt logā svecīti 10.septembrī plkst. 20:00. Šādā veidā izrādot atbalstu pašnāvības prevences kustībai, pašnāvības upuru piemiņai, izdzīvojošo un pašnāvības domu nomākto psiholoģiskam atbalstam.

Pasaulē katru minūti viens cilvēks izdara pašnāvību un 20 mēģina izbeigt savu dzīvi. Septembris ir pašnāvību prevences mēnesis, kura laikā tiek pievērsta sabiedrības uzmanība satraucoši lielajam izdarīto pašnāvību skaitam. Šajā laikā Biedrība „Skalbes” rīkos bezmaksas interaktīvas lekcijas izglītības iestādēs, piedalīsies Slimību profilakses un kontroles centra organizētā sabiedrības informēšanas kampaņā sabiedrības garīgās veselības veicināšanai, sniedzot informāciju  skolniekiem,  viņu vecākiem un skolotājiem e-klasē, kā arī sadarbībā ar biedrību „Saules zīmes” 10.septembrī piedāvās apmeklēt psihologu un psihoterapeitu konsultācijas bezmaksas. Turpinās darboties arī Biedrības „Skalbes” izveidotais forums www.stastiundzivo.lv, kurā ikviens var dalīties ar savām pārdomām un smelties atbalstu nonākot krīzes situācijās.

Ik gadu pasaulē gandrīz 1 000 000 cilvēku izdara pašnāvību. Pazaudēto dzīvību skaits pārsniedz kopējo nāves gadījumu daudzumu, kas radies slepkavību un karu rezultātā. Šis ir piektais biežākais nāves iemesls cilvēkiem vecumā līdz 49 gadiem. 2013.gadā Biedrības „Skalbes” Krīzes tālrunis saņēma gandrīz 8000 zvanu par dažādām krīzes situācijām. 492 gadījumos zvanītājam bija pašnāvības domas un 164 gadījumos zvanītājam bija arī pašnāvības plāns. 183 gadījumos zvanītājs jau iepriekš bija veicis pašnāvības mēģinājumu. Psiholoģiskās un emocionālās sāpēs, kas noved pie šādas rīcības, ir neiedomājami smagas, taču līdzcilvēku zināšanas, rūpes un atbalsts var glābt kāda cilvēka dzīvību.

Biedrība „Skalbes” darbojas 17 gadus. Šajā laikā palīdzība sniegta gandrīz 50 000 krīzes sarunu veidā. Biedrības „Skalbes” Krīzes telefons – 67222922, 27722292 – ir vienīgais diennakts palīdzības tālrunis pieaugušajiem Latvijā.